قله لنین 7134 متر

ارتفاع:7134 متر
سلسله جبال:,پامير
كشور: قرقيزستان
سختي: مشكل، نياز به مهارتهای خاص صعود و مجموعه كاملي از تجهيزات كوهنوردي
بهترين زمان براي صعود :تابستان

قله لنين كه اساسا به نام كافمن ناميده مي شود، سومين قله بلند منطقه پامير است. لنين نخستين قله 7000 متري بوده كه در شوروي سابق در سال 1871 كشف گرديد و به نام كاشف آن كنستانتين كافمن نامگذاري شد. بعدها در سال 1928 بعد از انقلاب روسيه و نخستين رهبر اتحاد جماهير شوروي به نام ولاديمير لنين تغيير نام داد. ابتدا اينگونه تصور مي شد كه لنين بلندترين قله منطقه باشد, تا زمانيكه قله كمونيزم (7495 متر ) واقع در 60 مايلي جنوب غربي آن در سال 1933 صعود گرديد كه ارتفاع آن 300 متر از قله لنين بيشتر بود.

 

قله لنين در مرز بين تاجيكستان و قرقيزستان و نزديك به مرزهاي چين و افغانستان قرار دارد و يك قله بسيار عمومي و مشهور براي صعود مي باشد. چرا كه از لحاظ دسترسي و صعود به آن ساده بوده و شرايط جوي و آّب و هوايي آن معمولا مساعد است به همين دليل يكي از مشهورترين قلل 7000 متري در جهان مي باشد.كه بيشترين تعداد صعود را به خود اختصاص داده است.

اين قله نخستين بار در سال 1928 توسط آقايان كارل وين ، يوجين آلوين و راودين اسكيندر، اعضاي يك گروه اكسپديشن آلماني صعود گرديد. تعداد 16 مسير به اين قله وجود دارد كه تعداد 9 مسير در جبهه جنوبي بوده و 7 مسير مابقي در دامنه شمالي قرار دارد.

برنامه صعود

بعد از رسیدن به بیشکک و یک شب اقامت در اين شهر به سمت شهر اوش پرواز می کنیم و یک شب را نیز در شهر زیبای اوش اقامت کرده تا از آنجا با یک دستگاه کامیون که در آن صندلی هايی جهت مسافر تعبیه شده به مدت 8الی 10 ساعت به سمت BCحرکت کنیم. اين مسير بسيار زيبا و جذاب می باشد چرا که شما در بين راه ، فرهنگ و روش زندگی عادی مردم کشور قرقیزستان را از نزديک به چشم مشاهده می کنيد. صرف نهار در یک روستای زیبا و در یک کمپ توریستی خواهد بود.

بيس کمپ:

بیس کمپ در ارتفاع 3700 متری در ميان دره ای وسیع با شیبهای زیاد که سراسر پوشیده از چمنزارها و گلهای وحشی می باشد، قرار دارد و بدين ترتيب مناظر بسیار زیبا و باشکوهی را از مجموعه چادرها و کوه های پر برف اطراف و چمنزارها ، بركه هاي آب که از انتهای دره آغاز می شود را نظاره گر می سازد. چادر غذا خوری ( یورت )، آشپزخانه ، حمام ، و چادرهای دو نفره با تشک جهت اقامت کوهنوردان و سرویسهای بهداشتی از جمله امکاناتی است که در بیس کمپ موجود می باشد .

بیس کمپ به کمپ یک :

مسير از بیس کمپ تا کمپ یک حدود 5 الی 8 ساعت راهپيمايي نیاز دارد (ارتفاع4200 متر). مسیر از دره اصلی با رسیدن به دره کوچک تر فرعی و آبشار زیبای آن به سمت دره کوچک تر متمایل می شود . این دره نيز پوشیده از چمن و گلهای زیبا می باشد . در نزدیکی های انتهای دره به سوی گردنه سمت چپ صعود می کنیم . از بالای گردنه نمایی تقریبا کامل از یخچال لنین و قله دیده می شود و همچنین محل بیس کمپ که در فاصله ای از دور نمايان است. با فرودی کوتاه از سمت راست یخچال ، راه ادامه پیدا می کند که با تراورسی از کنار شیبهای تند که نياز به دقت بيشتری دارد، همراه است. سپس به رودخانه ای می رسيم که گاهی برای عبور از آن به علت آب فراوان حتی نياز به در آوردن کفش ها می باشد. کم کم راه بر روی یخچال متمایل می شود. با چند فرود و صعود کوتاه به محل کمپ یک می رسیم

کمپ یک با ارتفاع 4200 متر بر روی یخچال لنین قرار دارد که شامل چادر غذاخوری، آشپزخانه ، سرویس های بهداشتی و همچنین چادرهای دو نفره برای اقامت کوهنوردان می باشد . در کمپ یک نیز همانند بیس کمپ سه وعده غذایی (صبحانه ، نهار و شام ) بر عهده شرکت خدمات دهنده است.

کمپ یک به دو :

از کمپ یک تا رسیدن به کمپ دو در ارتفاع 5200 متری حدود 5الی 8 ساعت زمان نیاز است که کمتر از یک ساعت آن با عبور از روی یخچال همراه است و سپس به اولین سر بالایی می رسد . با شروع سربالایی برخورد با شکافهای یخی آغاز می شود. بعد از یک ساعت صعود، شکافها کمتر شده و احتمالاًَ در صورت هوای آفتابی گرمای هوا کمی آزاردهنده می شود. با رسیدن به ارتفاع 5000 متری مسیر به سمت راست و به زیر قله رازدلنیا (Razedelnya) ادامه می یابد. کمپ 2 در ارتفاع 5200 متری در دامنه قله کوچکی قرار دارد که معمولاً به علت زیاد بودن چادرها ، نصب چادر با زحمت همراه است.

کمپ 2 به کمپ 3 :

حدود 3 الی 6 ساعت طول مسیر می باشد .کمپ 3 در ارتفاع 6100 متری قرار دارد و مسیر آن خیلی پر کشش است.

از کمپ دو ابتدا با یک شیب تند به بالای خط الرأس می رسیم و بعد از یک ساعت پیمایش در خط الراس به ابتدای شیب قله رازدلنیا می رسیم . با رسیدن به 100 متری قله رازدلنیا، شیب به اوج خود می رسد. در هوای آفتابی گرما بسیار آزاردهنده است و فرد صعود کننده نیاز به مایعات زیاد دارد . کمپ سه بر روی قله و در سمت چپ برپا می شود و فضای وسیعی دارد .

صعود قله

مسیر قله از کمپ سه ابتدا با یک فرود 20 دقیقه ای به گردنه میان رازدلنیا و قله لنین همراه است. بعد از گردنه، صعود بر روی یالی پوشیده از برف و سنگ بر روی یک شیب نفس گیر تا ارتفاع 6400 متر که به یک فضای وسیع می رسد، ادامه می یابد .

اینجا محل برپا کردن کمپ چهار می باشد. ( معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد.)

بعد از گذر از مکان کمپ چهارم به یک شیب تند برف و یخ که حدود صد متر می باشد مي رسيم ( در برگشت نیاز به طناب ثابت دارد ) و به نام نایف Knife شناخته می شود، می رسيم . بعد از نایف، مسيربا یک شیب ملایم به سمت قله ادامه می یابد. قله لنین خیلی وسیع می باشد و برای افرادی که برای اولین بار به این قله صعود می کنند ، گول زننده است ،

زیرا مسافت زیادی را در ارتفاع 7000 متری می بایست طی کرد تا به نشان قله در ارتفاع 143 7متری رسید .

 

خدمات :
1- اخذ دعوتنامه
2- اخذ ويزا
3- استقبال در فروگاه بيشكك
4- کليه ترانسفرها طبق برنامه
5- اقامت در هتل 4 شب در شهرها اوش وبيشکک
6- انتقال به شهر اوش ( هوائي )
7- انتقال زميني به بيس کمپ آچيك تاش
8- تغذيه كامل در شهر
9- تغذيه کامل در بيس كمپ
10- تغذيه کامل در کمپ يک
11- چادر هاي دو نفر در بيس كمپ با تشك
12- چادر های دو نفره در کمپ يک با تشک
13- خدمات بيس كمپ ( حمام ،دستشوئي ،چادر غذاخوري ، پزشك ، برق 220 ولت ، سونا )
14- راهنماي ايراني
15- گرفتن اجازه ورود به منطقه
16- مجوز صعود به قله
17- هزينه پاکيزگي
18- لوح صعود رسمي از كشور قرقيزستان
19- برگشت از بيس كمپ به بيشكك مانند رفت
20- بيمه


قیمت : تماس با شرکت 

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های شرکت یا همراه 09144060187 (صمد رگجان)

09144024255 (سلیمان قراجه داغی)

04112368116