کورژنفسکایا تابستان 1395

ارتفاع: 7105 متر
مدت برنامه:28 روز
بهترين زمان صعود :از تير ماه تا اواخر شهريور
موقعيت:پامير تا جيکستان
درجه سختي: مشكل، نياز به مهارتهای خاص صعود و مجموعه كاملي از تجهيزات كوهنوردي

قله كورژن وسكايا با ارتفاع 7105 مترسومين قله مرتفع در ميان سلسله جبال آكادمياناك (پامير) در تاجيکستان و در سيزده کيلومتری شمال قله کمونيزم واقع شده است.اين قله در مدار جغرافيايي 39 درجه و 3 دقيقه عرض شمالی خط استوا و 72 درجه و 1 دقيقه طول شرقی از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است.

 

اين قله يکی از پنج "قله پلنگ برفی" در قلمرو شوروی سابق است و به نام اوگينا کورژن وسکايا, همسر يک جغرافيدان روسی به نام نيکولای . ل .کورژن وسکی نام گرفت .اين قله با تلفظهای مختلفی اعم از کورژن وسکی,کورژن وسکای و کورژن وسکايا شناخته شده است و از نظر موقعيت در حاشيه جنوبی رودخانه موک سو قرار گرفته است . در سمت غرب اين قله يخچال فورتامبرک قرار دارد.

قله ورژن وسکی يکی از 5 قله هفت هزار متری واقع در اتحاد جماهير شوروی سابق است.معمولا گفته می شود که اين قله دومين قله آسان برای صعود در بين اين قلل بعد از قله اينديپندنس (لنين سابق) است. در سال 1937 فردی به نام د.گاشچين اقدام به صعود قله نمود و به قله پايينی در ارتفاع 6910 متر رسيد. اين قله نخستين بار در سال 1953 توسط يک گروه اکسپديشن به ليدری الف.يوگاروو صعود گرديد.

اعضای تيم متشکل بودند از يوگاروو, ب. ديميتريو,الف.گازيو ,الف.کوريرکو, ل.کراساوين, ی. ريسپاجو, ر.سيليدزانو, و پ.اسکروبوگاتو.

آنها از طريق يخچال فورتامبک , به سمت يخچال کورژن وسکای و سپس ستيغ شمالی به قله رسيدند.قله کورژن وسکای به دليل آنکه با نشان پلنگ برفی تائيد شده است , تاکنون دارای تعداد بسياری صعود بوده است . اين قله دومين قله اصلی مورد تقاضا بعد از لنين در منطقه پامير می باشد.

وجود يک بيس کمپ بر روی مورون های يخچالی يخچال موسکوين وامکان دسترسی به هليکوپتر , صعود به اين قله را بهتر ممکن می سازد.تقريبا می توان گفت که کورژن وسکای از هر جبهه ای تاکنون صعود شده است. برای مثال يک صعود زمستانی در سال 1986که اکثر اين صعودها توسط افراد روسی انجام پذيرفت.معمول ترين و متداولترين مسير صعود به اين قله از سمت جنوب بوده و از طريق جبهه غربی به ستيغ قله می توان رسيد.

توصيف مسير:

تا کمپ 5100 متر هايکينگ در امتداد رودخانه و عبور از يخچال موسکوين که به نخستين اردوگاه منتهی می شود. ازکمپ يک 5100 متر تا کمپ دو 5300 متر, مسير در امتداد يخچال نسبتا شيب داری ادامه می يابد که از دامنه جنوبی کوه پايين می آيد. کمپ دو ارتفاع 5300 متر در مورن های يخچالی قرار دارد در صورت وضعيت جوی و هوای مناسب شما می توانيد کليه مسيرهای ديگر به سمت قله را از اين کمپ مشاهده کنيد.

از کمپ دوتا کمپ سه 6100 متر, مسير در دامنه يخی برفی ادامه می يابد و سپس مسيری طولانی با استفاده از کرامپون و تبر يخی به سمت ستيغ جنوبی.

از کمپ سه 6100 متر تا کمپ چهار 6400 متر کوهنوردان کليد مسير را می يابند. (صخره نوردی عمودی, حدود 50 متر) سپس , مسير طولانی و از لحاظ تکنيکی ساده و به بالا در امتداد پوسته برفی.

کمپ چهار 6400 متر: (قله)مسير از سمت پوسته برفی به طرف قله ادامه می يابد.حال می توانيد از ديدار هزاران قله لذت ببريد, بخصوص قله کمونيزم که چشم اندازی بسيار شگفت انگيز است.

روز شمار

روز اول: پرواز از ايران به دوشنبه

روز دوم :پرواز با هليکوپتر از دوشنبه به بيس کمپ بروی يخچال موسکوين

روز سوم تا بيست ودوم :زمان براي صعود قله

روز بيست وسوم تا بيسشت وهفتم: زمان براي هواي خراب

روز بيست و هشتم:پرواز از بيس کمپ به دوشنبه

روز بيست ونهم:پرواز به ايران

 

خدمات
• دعوتنامه
• اخذ ويزا
• استقبال در فرودگاه دوشنبه
• مجوز صعود به  قله
• مجوز بيس کمپ
• مجوز پاکيزگی
• مجوز عبور از منطقه مرزی
• کليه ترانسفرها  طبق برنامه
• پرواز هليکوپتراز دوشنبه به بيس کمپ
• اقامت در هتل
• تغذيه فول بورد در  بيس کمپ
• تجهيزات بيس کمپ شامل (چادر آشپزخانه، ظروف پخت و پز , چادر غذاخوری, ميز و صندلی و چادر توالت ، حمام،سونا)
• کمکهاي پزشکی

- بیمه

قیمت : 2500 دلار + بلیط پرواز + ویزا 

جهت اطلاع از قیمت و تاریخ حرکت با شرکت تماس بگیرید

09144060187 ( صمد رگجان )      -  09144024255 ( سلیمان قراجه داغی )

04112368116 شرکت